Урок 9
Тема: Одночлен. Піднесення одночлена до
степеня. Множення одночленів.
Стандартний вигляд одночлена.
Мета: формування понять одночлен,
стандартний вигляд одночлена; навчити множити одночлени, та підносити до
степеня, розвивати логічне мислення;виховувати інтерес до точних дисциплін.
Тип уроку: пояснення нової теми.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання.
Вчитель перевіряє наявність домашнього
завдання в зошитах. Щоб перевірити чи правильно воно виконано, використовує гру
«Квадратик». Перед уроком на дошці записано вправи, але з пропусками. Вчитель
вибирає два учні, які йдуть до дошки, щоб заповнити ці квадратики.
Наприклад: (-4)12 *
(-0,25)12 = (□ □)12 = □12 = □
0,57 * 27
= (□ □)7 = □7 = □
(33 – 23)2 = (□ – 23)2 = □2
= □
(0,025 – 0,33)2 = (0,025 - □)2 = □2 = □.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Вікторина».
Вчитель ділить клас на дві команди по 6
чоловік. Учням пропонують питання з попередніх тем, відповідає той, хто перший
підніс руку. Кожна команда за правильну відповідь отримує зірочку від учителя,
а капітани команд віддають зірочку тим, хто відповідав. Той учень ,хто отримав
найбільше зірочок, матиме звання генерала математики.
1.
Сформулювати основну властивість степеня;
2.
Сформулювати правило множення степенів;
3.
Які раціональні вирази ви знаєте?
4.
Навести приклад цілого виразу зі змінною;
5.
За яким правилом підносять до степеня добуток?
6.
Сформулювати правило множення степенів;
7.
Скільки коренів має рівняння х2
= 1?
8.
Чому рівняння х2 + 1 = 0 не має коренів?
9.
Як читається сполучний закон множення?
10.
Як відкрити дужки, перед якими стоїть знак «мінус»?
11.
Чому дорівнює: (а4)6; (-1)9; (-1)130; 26?
Вчитель
пропонує командам рахувати зірочки. Потім капітани аналізують роботу своїх
команд, визначають тих хто працював найактивніше, присвоюють їм звання.
ІV. Пояснення нової теми.
Під час
розв’язування різних задач, часто траплялись такі вирази:
3ху; m2n; 4а;
5в; 1/2ав; і т. д.
Ці вирази являють собою добуток чисел,
змінних і степенів. В алгебрі їх називають одночленами. На відкидній
дошці заздалегідь підготувати вправу.
4х3у, 1/5х,
(а + в)2, х2
– у2, 1, 1,825;
8х2уz; 0,84в3d; -3х – 4у;
9 – 5у; 2m2
* 6mn.
Запитання
до учнів: які з наведених виразів є одночленами? Названі одночлени хтось з учнів підкреслює
однією рискою.
Запропонувати учням навести приклад
одночленів.
Давайте розглянемо такі приклади:
4х2у; 2а
* 2а3в; 8х;
-3в2с * 2вс3.
Чи є всі
вони одночленами? Якщо так, то чим
відрізняється перший від другого, чи другий від третього? Чи можемо ми
переставляти множники? Який закон дозволяє нам це робити?
Отже,
2а * 2а3в = 4 *
а * а3в = 4а4в.
-3в2с * 2вс3
= -3 * 2 * в2 * в * с * с3 = -6в3с4.
Вчитель пояснює учням зміст вислову «одночлен
стандартного вигляду». Повертаємось до попередньої вправи. То який одночлен
записаний у стандартному вигляді? Який ні? Учні називають правильну відповідь.
Робота з підручником.
Робота з підручником.
Учні,
числовий множник кожного одночлена має свою назву. Прочитайте § 9 і знайдіть,
як його називають.
Знайти відповідь на такі питання:
-
що називають степенем одночлена?
-
Як піднести одночлен до степеня?
Після
роботи з підручником переходимо до розв’язування вправ.
V. Розв’язування вправ.
№ 334,
335 – усно. Метод «Ланцюжок». Під час розв’язування вправ, вчитель залучає весь
клас.
№336 –
усно з коментуванням.
№338 –
письмово, учні по черзі йдуть до дошки.
№341 –
самостійно.
VІ. Домашнє завдання:
§ 9.
Вміти давати відповідь на запитання в кінці тексту.
І, ІІ групи - № 339, 343.
ІІІ
група - № 349, 350.
VІІ. Підсумок уроку:
Дати
відповідь на запитання:
1.
Чи правильно, що 7m2 при будь-якому значенні m набуває лиш додатних значень?
2.
Чи правильно, що одночлен 8в3 при будь-якому значенні в набуває додатних
значень.
3.
Чому дорівнює коефіцієнт таких одночленів:
8х; -ху3; 1,03вс; авcd; -9ав2.
Комментариев нет:
Отправить комментарий