розробки уроків тема "Відсотки"

Урок 1
Тема. Відсотки.
Мета: ввести учням поняття відсотку як однієї сотої частини, подавати десяткові дроби у вигляді відсотків і навпаки; розвивати мислення, пам'ять, увагу; виховувати самостійність, зацікавленість, допитливість.
Методи і прийоми навчання: індивідуальна, колективна форми робота в групах.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I.  Організаційна частина.
II.  Мотивація навчання.
 У практичних задачах цілий ряд величин досить знати з точністю до сотих  частин. Наприклад, 1 коп. = 0,01 грн.  1см. = 0,01м.

III.  Вивчення нового матеріалу
         Читання з помітками –  індивідуальна форма роботи
       Учні читають і роблять помітки:
відомо: +
цікаво: v
незрозуміло: ?
Потім - загальне обговорення.
IV.  Закріплення нового матеріалу.
1. Метод „ПРЕС"  – колективна форма  роботи
1) викладіть свою думку починаючи із слів: „Я вважаю...”
2) поясніть причину появи цієї думки:   ... тому що ...
3) ... наприклад, ...
4) висновок: Отже, ... Таким чином, ...
      № 1020,     № 1026
       2. Історична довідка.
Відсотки були відомі індійським математикам ще у V столітті, оскільки з давніх часів в Індії використовувалася десяткова система числення. В Європі десяткові дроби, а з ними і відсотки, з’явилися через 1000 років. Уперше таблицю відсотків опублікував фламандський вчений С.Стевін у 1584 році. Впровадження відсотків виявилося дуже зручним для визначення кількості однієї речовини в іншій. У       відсотках стали вимірювати зміну виробництва товарів, зростання грошового         прибутку.
3. Розв’язування задач.
Метод „Акваріум” – групова форма роботи.
Клас ділиться на 4 групи. Одна група сідає в центрі класу і обговорюють хід розв’язання задачі. Інші учні уважно слухають хід обговорення і після того, як група дійшла до правильного висновку, записують розв’язання у зошити. Далі місце в

центрі займає інша група.
І група – № 1022  
ІІ група – № 1030  
ІІІ група – № 1035  
ІV група – № 1024 
4. Гра „Хто швидше?”колективна форма роботи.
Клас розбивається на дві команди (по варіантах)


Завдання для І команди
1.          Записати у відсотках:
  1      ;    20   ;   115
100        100      100
2.       0,8; 0,06; 0,183.
3.       Що більше:
0,3 чи 3%;       0,33 чи 3%;
             0,03 чи 3%.


Завдання для II команди
1.       Записати у відсотках:
  2      ;    30   ;   250
100        100      100
2.      0,3; 0,05; 0,016.
3.      Що більше:
2,1 чи 21%;        0,21 чи 21%;
               0,021 чи 21%.


V. Підсумок уроку.
         Метод „Рефлексія”
Питання до класу:
-         Що на уроці було головним?
-         Що на уроці було цікавим?
-    Чого сьогодні ми навчилися?  
VІ. Домашнє завдання:
         Вивчити § 34
І – ІІ рівень         :                  ІІІ – ІV рівень:
         № 1027, 1021                   № 1037




















Урок 2
Тема: Знаходження відсотків від числа.
Мета: навчити учнів розв'язувати задачі на знаходження відсотків від  числа; розвивати мислення, пам'ять, уяву; виховувати самостійність акуратність, активність.
Методи і прийоми: робота в малих групах, колективна, індивідуальна форми        роботи
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: картки різних кольорів.
Хід уроку:
І.   Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
         Метод „Мікрофон”.
         Учні по черзі пояснюють розв’язання відповідних завдань, а решта - перевіряє.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вправа „Дзеркало" (робота в малих групах)
Об'єдную учнів у 4 групи, використавши картки різного кольору.
Завдання групам:
          ст. 339 - 340
1 і 3 групам: опрацювати приклади 1 і 2;
2 і 4 групам - приклад 3.
Після завершення роботи пропоную половині учнів першої і третьої груп       перейти в другу і четверту. У новоутворених групах учні об'єднуються своїми       знаннями з опрацьованого тексту. Потім учні повертаються у свої групи і діляться інформацією, отриманою в інших групах.
Під час обговорення дають колективну відповідь на запитання: „ Як знайти відсоток від числа?"
ІV. Закріплення нового матеріалу.
         1. № 1031, № 1033
         Метод „Висунення гіпотези” – колективна форма роботи
         Учні  обдумують задачу, висловлюють свої думки щодо розв’язування, вибирають найкращий спосіб розв’язування і розв’язують задачу.
         2. „Коло ідей” – групова форма роботи.
         Учнів об’єдную у 3 групи, використовуючи картки різного кольору.
Завдання групам:
1 – розв’язати № 1037, 
2 - № 1042,  
3 - № 1046.
Кожен учень самостійно шукає способи розв’язування. не радячись з групою, самостійно обирає найраціональніший. Після розв'язування прошу учнів передавати по колу свій зошит членам своєї групи, поки кожен не утримає свій зошит назад. У результаті кожен учень може знати, чи правильно він розв'язав задачу і скільки разів зустрівся його спосіб, тобто може зробити висновок щодо вдалості обраного способу та правильності розв'язання.
Далі в групі обговорюються різні способи розв'язування і колективно З’ясовується, який найдоцільніший. Потім цей спосіб пропонується іншим учням класу,


3. Творче завдання.
Метод „Зав’яжи вузлик” – індивідуальна форма роботи.
Склади задачу за розв’язанням.
1)    36 : 100 = 0.36
2)    0.36 • 15 = 5.4
V. Підсумок уроку.
Рефлексія. Учні відповідають на запитання:
-         Що ми робили?
-         Для чого ми це робили?
-         Чи досягай поставленої мети?
-         Що сподобалося під час уроку?
-         Що не сподобалося?
VІ. Домашнє завдання.
         Завдання пропоную на вибір учнів:
№ 1032 – ІІ рівень
№ 1036 – ІІІ рівень
№ 1040 – ІV рівень






























Урок 3
Тема: Знаходження числа за його відсотком.
Мета: навчити учнів розв'язувати задачі на знаходження  числа за його відсотком; розвивати мислення, пам'ять; виховувати самостійність, послідовність, активність.
Методи і прийоми: робота в  групах, колективна, індивідуальна форми роботи
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: картки різних кольорів.
Хід уроку:
І.   Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Метод „Мікрофон”.
         Учні по черзі пояснюють розв’язання відповідних завдань, а решта - перевіряє.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
         Метод – інтелектуальна розминка
         Я буду звертатись до вас із запитаннями, на які ви маєте дати стислу, конкретну відповідь. Якщо у когось виникнуть труднощі, я запитую наступного учня.
1. Подайте у вигляді десяткового дробу: 38%, 92%, 4%, 28,4%.
2.           Подайте у відсотках: 0,35, 0,84, 0,01, 0,021.
3.           Спортивну школу відвідують 4/5 від усіх учнів класу. Що потрібно зробити, щоб знайти у відсотках кількість спортсменів у класі?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
           Метод „Акваріум”.
Клас поділяю на три групи. Завдання групам:
           1 – пояснити розв’язання приклада 1 (ст. 245 – 246);
           2 – приклада 2;
           3 – приклада 3.
         Після обговорення 1 група сідає на середній ряд і хтось один, кого обирає     група, пояснює розв’язання приклада 1. всі інші тільки слухають. А потім всі обговорюють, задають запитання.
         Після цього місце в „акваріумі” займає якась інша група і пояснює розв’язання свого завдання.
V. Закріплення нового матеріалу.
         1. Метод „Два, чотири, всі разом”
 № 1054;    № 1056.
         Учні декілька хвилин думають над розв’язками індивідуально. Потім       об’єднуються в пари і розв’язують задачу спільно. Через 5 хвилин об’єднуються в четвірки, де мають дійти спільного розв’язання. Потім цю задачу обговорюють       колективно, вибирають найраціональніший шлях розв’язання і записують на дошці і в зошитах.
2. Метод „Дзеркало” – групова форма роботи.
       Учні класу діляться на 4 групи, опрацьовують дане для їхньої групи завдання, щоб обмінятися інформацією з іншими.
       Учні змінюють групи.
       Учні повертаються в свої попередні групи і обмінюються інформацією.
І група № 1064                                   ІІІ група № 1068
ІІ група № 1066                                 ІV група № 1070

3. Творче завдання.
         Метод „Зав’яжи вузлик” – індивідуальна форма роботи.
         Склади задачу на знаходження числа за його відсотком, використовуючи      числа 8, 60 і розв’яжи її.
VІ. Підсумок уроку.
         Метод „Мікрофон”.
Питання:
-         Чого ми сьогодні навчилися?
-         Що на уроці сподобалося?
-         Що не сподобалося?
VІІ. Домашнє завдання.
Завдання пропоную на вибір учнів:
№ 1055 – ІІ рівень
№ 1067 – ІІІ рівень
№ 1065 – ІV рівень
































Урок 4
Тема: Розв’язування задач і вправ. Самостійна робота.
Мета: Перевірити рівень знань учнів; виховати самостійність; розвинути логічне мислення.
Методи і прийоми: метод „Мікрофон”, „Мозковий штурм”
Тип уроку: Урок закріплення і перевірки вивченого.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
         Метод „Мікрофон” – колективна форма роботи
         Учні по черзі називають відповіді до завдань, всі інші перевіряють їх у своїх зошитах.
ІІІ. Розв’язування задач і вправ.
         Метод „Мозковий штурм” – колективна форма роботи.
         Всі учасники штурму думають над проблемою, висувають ідеї щодо розв’язання. Ідеї можуть бути будь-якими, навіть фантастичними. Після того як майже всі ідеї зібрано, їх групують, аналізують, розвивають групою. Вибирають ті ідеї, що на думку групи допоможуть вирішенню поставленої проблеми.
                   № 915,       № 917


І варіант
І рівень
1. Добуток.
4.57 • 1000 =
а) 45.7;   б) 457;   в) 4570.
2. Добуток.
6.75 • 0.01 =
а) 675;   б) 0.0675;   в) 6750
3. Довжина прямокутника 46, а ширина складає 0.5 його довжини, тобто 
а) 46 см.  б) 230 см. в) 23 см.
ІІ рівень
1. Обчисліть зручним способом:  
а)  0.5 • 6.4 • 2 ;            б) 5.6 • 40 • 0.25
ІІІ рівень
Автомобіль у перший день їхав 7.5 години зі швидкістю 67.2 км/год., а у другий день – 5.2 години зі швидкістю 72.1 км/год. Скільки кілометрів проїхав автомобіль за 2 дні?
ІV рівень
Розв’яжи рівняння
(х – 2.8) : 25 = 0.75



ІІ варіант
І рівень
1. Добуток.
2.96 • 100 =
а) 296;  б) 0.296;  в) 2960
2. Добуток
4.75 • 0.01 =
а) 475;  б) 0.0475;  в) 4750.
3. Довжина прямокутника 85см, а ширина складає 0.44 його дожини, тобто
а) 24 мм.  б) 15 см.  в) 56.4 см. г) 24 см
ІІ рівень
1. Обчисліть зручним способом:
а) 0.5 • 2.8 • 2                б) 2.5 • 400 • 8.7
ІІІ рівень
З пунктів А і Б одночасно назустріч один одному виїхав велосипедист і вийшов пішохід. Швидкість велосипедиста 18.7 км/год., а пішохода – на 15.1 км/год. менша. Яка відстань між пунктами А і Б, якщо велосипедист зустрів пішохода через 3.6 год.?
ІV рівень
Розв’яжи рівняння
(х – 8.2) : 1.8 = 0.36


ІV. Підсумок
V. Завдання додому.  Повторити табличку множення
Урок 9
Тема: Розв’язування задач і вправ. Самостійна робота.
Мета: Продовжити формування вмінь і навичок учнів розв’язувати задачі; здійснити поточний контроль за знаннями учнів; розвивати мислення і уяву.
Обладнання: картки.
Методи і прийоми: колективна та індивідуальна форми роботи.
Тип уроку: Урок закріплення і перевірки знань.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
         Метод – взаємоперевірка.
      На дошці висять картки із розв’язаними домашніми завданнями. Учні міняються зошитами і перевіряють завдання.
ІІІ. Розв’язування задач і вправ.
         Метод „Коло ідей” – індивідуальна форма роботи.
         Кожен учень самостійно шукає спосіб розв’язання. Після розв’язання всі учні передають по колу свій зошит один одному, поки кожен не отримає свій зошит      назад. У результаті кожен учень може знати, чи правильно він розв’язав задачу і скільки разів зустрічався його спосіб.
         Далі учні обговорюють різні способи розв’язування і колективно з’ясовують, який найдоцільніший і записують його.
ІV. Самостійна робота.


І варіант
І рівень
1. Результат ділення 27.45 на 0.1 дорівнює:
а) 2.745;  б) 274.5;  в) 0.2745;  г) 2745
2. Якщо 0.01 маси складає 4 кг, то вся маса дорівнює:
а) 40 кг;  б) 0.4 кг;  в) 400 кг;  г) 0.04 кг.
3. Дріб  у вигляді десяткового дробу записується так:
а) 1.8;  б) 0.18;  в) 1.25;  0.125.
ІІ рівень
1. Знайдіть значення виразу
24.3 : 5 + 5.7 : 5
2.  За 4.2 кг печива сплатили 35.7 грн. Скільки будуть коштувати 2.5 такого печива?  
ІІІ рівень
Розв’язати рівняння
Х • 10.7 + 6.48 = 12.151
ІV рівень
    За 7 годин катер проплив за течією річки 270.9 км. Швидкість течії річки 2.2 км/год. Яку відстань пропливе катер за 3.8 год. проти течії?
ІІ варіант
І рівень
1. Результат ділення 36.7 на 0.001 дорівнює:
а) 3.67;  б) 367;  в) 3670;  г) 36700
2. Якщо 0.001 маси складає 5 кг, то вся маса дорівнює:
а) 50 кг;  б) 5000 кг;  в) 500 кг; г) 0.5 кг.

ІІ рівень
1. Знайдіть значення виразу
3.6 : 5 + 16.4 : 5
2.  За 3.2 кг цукерок сплатили 49.28 грн. Скільки будуть коштувати 5.2кг  цукерок?  
ІІІ рівень
Розв’язати рівняння
13.57 – 0.69 • Х = 1.8193
ІV рівень
    За 8 годин катер проплив проти течії річки 131.2 км. Швидкість течії річки 1.8 км/год. Яку відстань пропливе катер за течією річки за 3.6 год.?


V. Підсумок уроку

Комментариев нет:

Отправить комментарий